Ana Sayfa

Soru sorun! Uzman kadromuz hemen cevaplasın!
 1. Misafir
 2. Sherlock Holmes
 3. Toksoplazma enfeksiyonu
 4. Salı, 13 Şubat 2018
 5.  E-posta abonesi olun
Merhaba,
Toksoplazma mikrobunun hamilelik döneminde geçirildiğinde bebeğimi sakat bırakabileceğimi duydum. Bu doğru mu? Ayrıca korunma için neler yapabilirim?
Şimdiden teşekkür ederim.
Yorum
Henüz bir yorum yapılmamış.
Onaylanan Yanıt Pending Moderation
0
Oylar
Geri Al
Toksoplazma enfeksiyonu ‘Toxoplasma gondii’ adlı hücre içinde yaşayan bir parazit tarafından oluşturulur. Genellikle hiçbir şikâyet yapmadan geçirilir. Enfeksiyonu geçirenler geçirdiğinin farkına bile varmazlar. Fakat hamilelik döneminde geçirildiğinde bebeğiniz için çok ciddi sakat bırakıcı enfeksiyona yol açabilir. Hayatında bir kez Toksoplazma enfeksiyonu geçirenler bir daha geçirmezler. Yani bağışıklık kazanırlar.
Bunun için gebeliğin ilk vizitinde veya gebelik öncesi danışma esnasında Toksoplazma enfeksiyonu için Ig G ve Ig M antikorları istenir. Ig G (+) ise hastalığı daha önceden geçirmişsiniz demektir. Bir daha geçirme söz konusu olmaz. Ig G (-) ise hastalığı daha önceden geçirmemişsiniz demektir. Hamilelik esnasında geçirme ihtimali olduğu için bu hastalıktan korunma çok iyi öğrenilmelidir.
Ig M (+) ise yeni geçirilmiş bir enfeksiyonu dışlamak için Ig G Avidite testi istenir.
Hastalık fareler üzerinden kedilere bulaşır. Bu kediler fare ile beslenen kedilerdir. ‘Toxoplasma gondii’ paraziti kedinin dışkısında bulunur. İnsana geçişi deriden temas ile olur. Enfeksiyonlu kedi dışkıları uzun süre topraklı alanlarda kalabilir. Yeşillikler ile beslenen hayvanların etlerinde de olabilir. Kırmızı etli hayvanlar (Koyun, dana, keçi vb….) gibi. Beyaz etli dediğimiz kanatlı ve balıklarda ‘Toxoplasma gondii’ olmaz.
Bu nedenle korunma için:
1. Çıplak elle kırmızı ete dokunmamak gereklidir. Gerekiyor ise eldiven kullanılmalıdır. Etler iyi pişirilerek yenebilir.
2. Kedi dışkılarına direkt veya indirekt olarak temas edilmemelidir.
3. Ev kedilerinin aşıları yapılmalıdır.
4. Topraklı şeyler ile direkt veya indirekt temas olmamalıdır.
Yorum
 1. Misafir
 2. 2 yıl kadar önce
 3. #4
Toksoplazma enfeksiyonundan çok korkuyordum. Beni çok rahatlattınız. Korunmayı öğrenmek gerek. Başarılarınızın devamını diliyorum. Çok hızlı ve detaylı, doyurucu cevaplar veriyorsunuz.
Henüz bir yorum yapılmamış.
 1. bir aydan daha önce
 2. Toksoplazma enfeksiyonu
 3. No 1
 • Sayfa :
 • 1


Bu iletiye henüz bir yanıt yazılmamış.
Ancak sizin de bu iletiye yanıt yazma izniniz yok.