Ana Sayfa

Soru sorun! Uzman kadromuz hemen cevaplasın!
 1. Misafir
 2. Sherlock Holmes
 3. İkili test
 4. Pazartesi, 12 Şubat 2018
 5.  E-posta abonesi olun
Uzmanlar Kuruluna çok teşekkür ederim şimdiden.
Ekte resim formatında ikili test sonucum var. 25 yaşında ilk gebeliğim. Doktorum ikili testin normal olduğunu belirtti. Sizin de görüşünüzü almak istiyorum.
İkili test normal ise bebeğin Down Sendromu olma şansı nedir? İkili testin başarısı nedir? Bilgilendirir iseniz çok sevinirim.
Çok teşekkürler
ikilitest.png t]
Ekler
Yorum
Henüz bir yorum yapılmamış.
Onaylanan Yanıt Pending Moderation
0
Oylar
Geri Al
İkili test 11-14. hafta arasında yapılan Down sendromu (Trizomi 21), Trizomi 13 ve 18 gibi genetik hastalıkları tespit etmede kullanılan bir testtir.
Şuan güncel tıp uygulamalarında elimizdeki en güvenilir testlerden biridir. İmkân var ise mutlaka yapılmalıdır.
Bebeğin ense saydamlığı ölçülür (farklı seviyeler belirlense de 2-2.5 mm’nin altında olmalıdır). Ayrıca kan verilir. Kan verirken açlık tokluk fark etmez. Kanda hCG (human koryonik gonadotropin) ve (PAPP-A, “pregnancy associated plasma protein A”) bakılır. Bu iki kan değerine ve ense saydamlığına göre matematiksel hesap yapılır. Test sonucu olasılık şeklinde verilir.

İkili test tanı koyucu bir test değildir. Tarama testidir. %85 doğruluk oranı vardır. %15 yanılma payı vardır. Örnek vermek gerekir ise 100 tane gebe düşünün. Hepsinin bebeği Down sendromlu olsun. Hepsine kombine test uygular isek 85 tanesinde test Down sendromunu gösterir iken 15 tanesinde bebek Down sendromu olduğu halde normal gösterir. Test sunucu pozitif gelir ise yine doktorunuz ile CVS veya A/S açısından tartışmalısınız. Down sendromunun kesin tanısı CVS (koryon örneklemesi) veya amniyosentez (A/S) yapılarak bebeğin geninin incelenmesi ile konur.

Sizin sonucunuza baktığımızda ikili testtin düşük riskli sonuç verdiğini görmekteyiz. Diğer bir deyişle ikili testiniz normal.
35 yaş altında olduğunuz için Dörtlü testi de yaptırmanızı öneririm. Detaylı USG’de yaptırın. Ayrıca Fetal DNA testinin Down sendromu için %98.8 başarı sağladığını da bilmenizde fayda var. Yapmak zorunda değilsiniz. Ama böyle başarılı bir testin varlığını bilmek hakkınızdır.
Yorum
 1. Misafir
 2. 2 yıl kadar önce
 3. #7
Hocam çok detaylı cevap vermişsiniz. Çok iyi anladım. Çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız. Ülkemizde hamilelerin sorularını bu kadar detay cevaplayan başka bir site yok.
Henüz bir yorum yapılmamış.
 1. bir aydan daha önce
 2. İkili test
 3. No 1
 • Sayfa :
 • 1


Bu iletiye henüz bir yanıt yazılmamış.
Ancak sizin de bu iletiye yanıt yazma izniniz yok.