Ana Sayfa

Soru sorun! Uzman kadromuz hemen cevaplasın!
 1. Misafir
 2. Sherlock Holmes
 3. Hamilelikte enfeksiyon hastalıkları
 4. Salı, 13 Şubat 2018
 5.  E-posta abonesi olun
Merhaba,
Kızamıkçık ile ilgili bilgi verir misiniz?
Yorum
 1. Misafir
 2. 2 yıl kadar önce
 3. #2
Hocam detaylı bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Allah razı olsun...
Henüz bir yorum yapılmamış.
Onaylanan Yanıt Pending Moderation
0
Oylar
Geri Al
Kızamıkçık (Rubella) enfeksiyonu hamilelik döneminde geçirildiğinde bebeği çok ciddi olarak sakat bırakabilecek bir enfeksiyondur. Çok şükür ki ülkemizde aşılama protokolü ile çok yüksek bir oranda bu hastalığa karşı bağışıklık kazanmış durumdayız. Fakat gebelik ilk vizitinde veya gebelik öncesi kontrolde kızamıkçık Ig G ve Ig M antikorları bakılmalıdır. Kontrolde kızamıkçık Ig G (+) ise hastalığı daha önceden geçirmiş veya aşılısınız demektir. Korkulacak bir durum yoktur. Kontrolde kızamıkçık Ig G (-) ise bağışık değilsiniz demektir ve hamilelik döneminde çok iyi korunma gereklidir. Kızamıkçık aşısı canlı aşı olduğu için hamilelik döneminde asla yapılmamalıdır. Gebelik öncesi kontrolde (henüz gebelik yok iken) kızamıkçık Ig G (-) ise aşı yapılabilir. Aşı yapıldıktan 3 ay sonraya kadar gebelik oluşmaması için korunma uygulanmalıdır.
Kontrolde kızamıkçık Ig M (+) ise kızamıkçık Ig G avidite çalışılmalıdır. Kızamıkçık Ig G avidite bize enfeksiyonun yakın zamanda veya uzak zamanda geçirilip geçirilmediği hakkında bilgi verir.
Korunma: Döküntülü ve ateşi olan çocuklardan ve kişilerden uzak durmalısınız. Eller iyi yıkanmalı. Kalabalık yerlerden uzak durulmalıdır. Evler iyi havalandırılmalıdır.
Yorum
 1. Misafir
 2. 2 yıl kadar önce
 3. #3
Hocam detaylı bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Allah razı olsun...
Henüz bir yorum yapılmamış.
 • Sayfa :
 • 1


Bu iletiye henüz bir yanıt yazılmamış.
Ancak sizin de bu iletiye yanıt yazma izniniz yok.