Ana Sayfa

Soru sorun! Uzman kadromuz hemen cevaplasın!
 1. Misafir
 2. Sherlock Holmes
 3. Üçlü/Dörtlü test
 4. Pazartesi, 12 Şubat 2018
 5.  E-posta abonesi olun
31 yaşındayım. 2. hamileliğim. 1. hamileliğimde 3400 gram erkek bir bebek dünyaya getirdim. 5 yıl önce. Normal doğum oldu. Sağlıklı. Ailemizde Down Sendromlu bebek yok. Bu hamileliğimdeki dörtlü test sonucumu gönderiyorum. Normal mi? Değerlendiri misiniz?
dortlutest.png
Ekler
Yorum
Henüz bir yorum yapılmamış.
Onaylanan Yanıt Pending Moderation
0
Oylar
Geri Al
Dörtlü test sonucunuz düşük riskli raporlanmış. Tebrikler.
Dörtlü test günümüzde üçlü testin yerini almıştır. İkili teste benzer. Fakat ikili teste ilave olarak bebeğin sırt kemiğinin kapanamaması sonucu oluşan açıklı taramasını da (nöral tüp defekti) kapsar.
Bebeğin baş genişliği (BPD, Biparietal diameter) ölçülür ve kan verilir. Kanda AFP (alfa feto protein), uE3, hCG ve inhibin A bakılır. Dörtlü test Down Sendromu bakımından %90 tanı koyan bir testtir. Üçlü test ise %75 tanı koyan bir testtir. Bu nedenle dörtlü test imkânı var ise yapılması gereklidir.
Dörtlü testin ikili teste olan bir avantajı ise ense saydamlığı (NT) ölçümü gerektirmediği için NT ölçmede hekimin deneyimi olmasa bile daha bağımsız sonuçlar verebilir.
Test sunucu pozitif gelir ise yine doktorunuz ile amniyosentez veya Fetal DNA testi (NIPT) açısından tartışmalısınız.
Yorum
 1. Misafir
 2. 2 yıl kadar önce
 3. #6
Hocam çok teşekkürler. Açıkcası pek cevap beklemiyordum. Ama çok bilgilendirici cevap verdiniz. Hamilelerin sorunlarına hızlı cevap bulabileceği bir site olmuş. Bu siteyi kurandan ve cevap veren hocalardan Allah razı olsun...
Henüz bir yorum yapılmamış.
 1. bir aydan daha önce
 2. Üçlü/Dörtlü test
 3. No 1
 • Sayfa :
 • 1


Bu iletiye henüz bir yanıt yazılmamış.
Ancak sizin de bu iletiye yanıt yazma izniniz yok.